Bizden Haberler & Duyurular

 • Blog

  Patent başvurusunda Çin arkamızda kaldı

  Uluslararası patent başvurularında (PCT) üç yıllık toplam artışlar dikkate alındığında yüzde 241 artışla Türkiye, Çin’i geride bırakarak en çok artış sağlayan ülke oldu. Türkiye’de 2003 yılında 38 bin olan marka başvurusu ise 2006 yılında 67 bine ulaştı.

  TÜRK Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Yusuf Balcı, Türkiye’de patent başvurularında dünya ortalamasının çok üzerinde artışlar meydana geldiğini bildirerek, "uluslararası patent başvurularında (PCT) üç yıllık toplam artışlar değerlendirildiğinde yüzde 241 artış ile Çin’i geride bırakarak en çok artış sağlayan ülkeyiz" dedi. Balcı, sınai mülkiyet hakları ile ilgili işlemleri Türkiye’de üretmekle görevli tek yetkili kuruluşun Türk Patent Enstitüsü olduğunu bildirdi. Son dönemde tescil işlemlerinin kalitesinin artırılmasının yanında Türkiye’de sınai mülkiyet bilincinin yerleşmesi ve gelişmesi için tanıtım faaliyetlerine büyük önem verdiklerini belirten Balcı, bu amaçla uygulanan strateji ve projelerin sonucunun alınmaya başlandığını kaydetti.
 • Blog

  Taklit Ürünlerin Tehlikeleri' AB Eşleştirme Projesi Konferansı Tamamlandı

  Türk Patent Enstitüsü ve Alman Uluslararası Hukuki İşbirliği Vakfı ile birlikte yürütülmekte olan Avrupa Birliği finanslı Eşleştirme Projesi kapsamında düzenlenen, açılışına Sanayi Ticaret Bakanlığı Müsteşarları Doç. Dr. Yavuz CABBAR ile Dr. Hüsnü TEKİN’in de katıldığı "Taklit Ürünlerin Tehlikeleri" konulu uluslararası konferans tamamlandı.

  Açılışta konuşan Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, geçtiğimiz Mart ayında başlatılan AB Eşleştirme Projesi kapsamında bugüne kadar 15’e yakın etkinlik gerçekleştirildiğini belirterek, proje ortağı Alman Uluslararası Hukuki İşbirliği Vakfı'na, Federal Patent Mahkemesi'ne, Alman Patent ve Marka Ofisi'ne verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Ankara, İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirilen etkinliklerde hakim ve savcılara, Türk Patent Enstitüsü’ndeki uzmanlara, patent ve marka vekilleri ile sınai mülkiyetle ilgili diğer paydaşlara büyük fayda sağlayacak, ufuk açıcı bilgiler aktarıldığını söyledi.

En Hızlı İşlem Garantisi

+90 342 323 83 28

En Uygun Fiyat Garantisi

+90 342 323 83 28

Teknik Destek Ekibi 7/24

+90 342 323 83 28

Kaliteli Hizmet Anlayışı

+90 342 323 83 28